Välkommen på kalas den 2 juni!

Vår föreningen fyller 25 år i år och det vill vi fira med ett härligt trädgårdskalas.
Alla hälsas varmt välkomna till Vändagen lördagen den 2 juni, med start kl. 11.00.
Plats: Botaniska Trädgården i Göteborg

Vattenkannan är vår symbol för växtkraft och vänskap.

Programmet omfattar bl.a. invigning av utställningen Ökenliv och Klippträdgårdens nya avdelning “Skandinavien”, båda finansierade av vår förening. Dessutom deltar författaren, journalisten och  fotografen Karin Berglund, uppmärksammad i vår för sin nya bok. Ni får också möta doftforskaren fil.dr. Gunnar Bergström i Örtagården och en köksträdgårdsexpert i – Köksträdgården!

Kören Rabalder kommer att medverka och som vanligt blir det också tipspromenad, lotteri och guidade visningar. För barnen speciella barnaktiviteter som Kul med kompost (även för vuxna) och berättelser för alla från 8 år med Gunilla Brodin från Berättarnät Väst  www.berattarnat-vast.se
Share