Från invigningen av Dricksvattenfontänen

Höjdpunkten under försommarens vändag den 1 juni var invigningen av Vännernas gåva till Trädgården, den fina dricksvattenfontänen skapad av Pål Svensson. Fontänen är en skulptur i form av en krokus i svensk marmor från Glanshammar, och har på kort tid blivit ett mycket populärt “vattenhål” i trädgården. Pål Svensson berättade om skulpturens tillblivelse, sin inspiration och att han var särskilt förtjust i vattenstrålens riktning, som tillkommit lite av en slump.

Pål Svensson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vid invigningen talade trädgårdens prefekt Mari Källersjö om betydelsen av ny konst i trädgården och föreningens ordförande Claes Grill kunde bekräfta hur glädjande det är att vi Vänner kan vara med och  bidra, inte bara till konsten utan till hela trädgårdens utveckling. Gåvan är en del av föreningens 25-årsjubileum.

Mari och Claes vid dricksvattenfontänen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share